1 Yıl Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Mümkün müdür?

1 Yıl Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Mümkün müdür?

Boşanma davaları; çekişmeli boşanma davaları ve anlaşmalı boşanma davaları olarak sınıflandırılabilir. Anlaşmalı boşanma davaları çekişmeli boşanma davalarına nispeten çok daha kısa sürdüğü için, boşanma davasının açılmasıyla beraber tarafların yaşadığı psikolojik gerginlik ve üzüntü daha az olmakta, taraflar çekişmeli boşanmaya kıyasla daha az yıpranmaktadır. Ancak boşanma davasının açılabilmesi için birtakım şartlar gerekir. Bu şartlardan en önemlisi evliliğin en az 1 yıl sürmesi gerekliliğidir.

Anlaşmalı boşanmanın en önemli şartlarından birisi evliliğin en az 1 yıl sürmüş olmasıdır. 1 yıl dolmadan açılan anlaşmalı boşanma davaları ya usulden reddedilmekte ya da çekişmeli boşanma davası olarak görülmektedir. Bu sıkıntıları yaşayan eşler her ne kadar kendi aile hayatını kuramasa da 1 yıl dolmadığı için hukuk nezdinde karı koca olarak görülmeye devam etmektedir. Bu durum tarafların mağduriyetine yol açabilir. Bu gibi durumlarda taraflar için iki yol önerilebilir:

  • 1 yıl dolmadan açılan boşanma davasında tanık dinletilebilir

Anlaşmalı boşanma her ne kadar 1 yıl dolmadan açılamıyorsa da taraflardan biri, çekişmeli boşanma davası ile karşı tarafın kusurunu tanık, fotoğraf vs. delillerle ispat ettiği; davalının da davayı kabul ettiği takdirde anlaşmalı boşanma ile aynı süre içerisinde çekişmeli boşanma mümkündür. Çekişmeli boşanma açılabilmesi için illa aldatma, darp gibi kusurlu davranışlara da gerek bulunmamaktadır, tarafların anlaşamaması uyuşamaması da boşanmak için yeterlidir.

Pratikte adı çekişmeli boşanma olsa da süre açısından anlaşmalı boşanma ile arasında bir fark bulunmamaktadır. Ancak dava açılırken durum mahkeme kalemi ve gerekirse hakime izah edilmelidir. Aksi takdirde duruşma tarihi uzun vadeye verilebilir. Unutulmamalıdır ki bu yol ile açılan boşanma davasında taraflar her konuda mutabık kalmalıdır, aksi takdirde dava çekişmeli boşanma davası olarak devam edeceği için uzun sürelerde sonuçlanabilir.

  • 1 yıl dolmadan açılan çekişmeli boşanma anlaşmalı boşanmaya çevrilebilir.

Evlilik süresi 1 yılı doldurmadan anlaşmalı boşanma davası açılamayacağını belirttik, ancak 1 yılı doldurmadan çekişmeli boşanma davası açılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Çekişmeli boşanmalar taraflar anlaştığı ve anlaşmalı boşanmanın diğer şartları da gerçekleştiği takdirde her aşamada mümkündür. Dolayısıyla 1 yıl dolmadan çekişmeli boşanma davası açılarak, 1 yıl dolduktan sonra anlaşmalı boşanma olarak sonuçlandırılabilmesi de mümkündür.

1 yıl dolmadan açılan boşanma davaları görüldüğü gibi teknik detaylar barındırmaktadır. Davanın reddi ya da çekişmeli boşanma olarak devam etmesi halinde taraflar özelinde mağduriyetler yaşanabilir. Dolayısıyla bir avukat ile davanın takibi büyük kolaylık sağlayacaktır.

Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

Aile Konutunun Eşin Rızası Olmaksızın Satılması

Yardım Nafakası Nedir? Yardım Nafakası Şartları Nelerdir?

Aldatılan Eş Üçüncü Kişiden Tazminat İsteyebilir mi?

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AVUKATA SOR

)
    yazıyor...

    Bize soru ve mesaj göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.

    Mesajı Gönder İptal Et