1 Yıl Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Davası Açılabilir mi?

1 Yıl Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Davası Açılabilir mi?

Boşanma davaları; çekişmeli boşanma davaları ve anlaşmalı boşanma davaları olarak ikiye ayrılabilir. Anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davasına kıyasla çok daha kısa sürede sonuçlanmakta ve taraflar ile müşterek çocuklar, boşanmanın yıpratıcı etkisini daha az hissetmektedir. Eğer karı koca nafaka, tazminat, mal paylaşımı veya velayet gibi konuların tümü üzerinde mutabık ise anlaşmalı boşanma yoluna gidilmelidir.

1 Yıl Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Davası Açılabilir mi?

 

Anlaşmalı boşanmak için iki şart gerekir. Birincisi tarafların boşanmanın sonuçları üzerinde şüpheye yer bırakmayacak düzeyde anlaşması, ikincisi ise evliliğin en az 1 yıl sürmesidir. Teorik olarak 1 yıl dolmadan anlaşmalı boşanmak mümkün görünmese de uygulamada durum farklılık gösterebilir.A taraflara 2 seçenek önerilebilir:

a) 1 yıl dolmadan açılan boşanma davasında tanık dinletilebilir.

 

Her ne kadar 1 yıl dolmadan anlaşmalı boşanma davası açmak mümkün değilse de, dava kabul edildiği ve tanık dinletildiği takdirde anlaşmalı boşanma davası ile aynı süre içerisinde çekişmeli boşanma davası açılarak 1-2 hafta içerisinde sonuçlanabilir. Yani taraflar, evlilik birliği içerisinde anlaşamadıklarını, sorunlar yaşadıklarını tanıklar aracılığıyla ispatlarsa, mahkeme ilk celse tarafların boşanmasına karar verebilir. Bu konuda mutlaka uzman bir avukattan destek alınmalıdır.

Uygulamada her ne kadar bu durum, çekişmeli boşanmaya dahil edilse de süre açısından anlaşmalı boşanma ile arasında bir fark bulunmamaktadır. Ancak dava açılırken durum mahkeme kalemi ve gerekirse hakime izah edilmelidir. Aksi takdirde duruşma tarihi uzun vadeye verilebilir. 

b) 1 yıl dolmadan açılan çekişmeli boşanma davası, anlaşmalı boşanmaya çevrilebilir.


Anlaşmalı boşanma davası için öncelikle 1 yılın dolması gerektiğinden bahsettik, ancak evlilik süresi 1 yılı doldurmadan çekişmeli boşanma davası açılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Yani eşler 1 yıl dolmadan çekişmeli boşanma davası açarak, 1 yılın dolmasını bekleyebilir. 1 yıllık süre dolduğu takdirde artık çekişmeli boşanma davasının anlaşmalı boşanma davasına çevrilmesi mümkündür.

1 yıl dolmadan açılan boşanma davaları görüldüğü üzere bazı detaylar barındırmaktadır. Bu sebeple bu aşamada mutlaka bir boşanma avukatından destek alınmalıdır. Aksi takdirde bazı mahkemeler davayı reddetmekte bazı mahkemeler ise çekişmeli boşanma olarak devam ettirerek ertelemektedir.

Büromuz Adana ve çevre illerde Adana boşanma avukatı avukatı olarak hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir. Detaylı bilgi için iletişime geçiniz.

Aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

Yurtdışındaki Boşanmanın Türkiye’de Tanınması ve Yeni KHK

Birikmiş Nafaka Borcu için Hapis Cezası

Türkiye ile Tanıma Tenfiz Anlaşması Olan Ülkeler

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AVUKATA SOR

)
    yazıyor...

    Bize soru ve mesaj göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.

    Mesajı Gönder İptal Et