Veraset İlamı Nedir? Veraset İlamı Nereden Alınır 2019

Veraset İlamı Nedir? Veraset İlamı Nereden Alınır 2019
Veraset İlamı Nedir?

 

Veraset ilamı, ölen kişinin mirasçılarının kim olduğunu ve hangi oranlarla mirasa hak kazandığını gösteren belgedir. Veraset ilamı mirasçılık belgesi olarak da bilinir. Eğer mirasbırakan gayrimenkul veya menkul malvarlığı bırakmış ise, bu malvarlıklarının mirasçılara intikali için öncelikle veraset ilamı almak gerekmektedir.

Veraset İlamı Nereden Alınır 2019

 

Veraset ilamı nasıl çıkarılır ve veraset ilamı nereden alınır gibi soruların cevabı çoğu zaman merak edilmektedir. Veraset ilamı sulh hukuk mahkemeleri ve noterler aracılığıyla alınabilir. 2011 yılına kadar veraset ilamını sadece mahkemeler veriyordu, ancak 2011 yılında yapılan kanun değişikliği ile artık noterlere de veraset ilamı verme yetkisi tanınmıştır.

Noterlerin veraset ilamı verme yetkisi kanunla sınırlandırılmıştır. Buna göre, veraset ilamının içeriğinde yabancılık unsuru var ise noterler veraset ilamı veremez, bu durumlarda veraset ilamı mahkemeden talep edilmelidir. Mirasçılardan birinin Türkiye’de ikamet etmemesi veya Türk vatandaşı olmaması durumunda yabancılık unsurunun varlığı kabul edilir.

Veraset İlamı Başvurusunu Kim Yapar?

 

Veraset ilamı başvurusunu yasal mirasçı ya da ölüme bağlı tasarrufla atanan atanmış mirasçı yapabilir. Ölüme bağlı tasarruftan kasıt; vasiyetname, miras sözleşmesi ya da ölünceye kadar bakma sözleşmesi gibi tasarruflardır. Bazen mirasbırakan bu yollar ile aslında yasal olarak mirasçısı olmayan başka bir kişiyi mirasçı olarak atamaktadır.

 Mirasçıların aynı anda başvuru yapmasına gerek yoktur, yalnızca birinin başvurusu ile alınan veraset ilamı da yeterlidir.

Veraset İlamı Başvurusu Gerekli Evraklar 2019

 

  • Nüfus kayıt örneği,
  • Ölüm belgesi,
  • Veraset ilamı başvurusu dilekçesi ve
  • Atanmış mirasçılar için ayrıca tasarrufa ilişkin evrak.
Veraset İlamı Süresi


Veraset ilamı almak için kanunda herhangi bir zamanaşımı ya da hak düşürücü süre öngörülmemiştir. Ancak intikalin yapılması için çok geç kalınmaması mirasçının lehine olacaktır.

Veraset İlamı Cezası

 

Veraset ilamı gecikme cezası diye bir cezasöz konusu değildir. Burada gayrimenkulden kaynaklanan vergilere dikkat etmek gerekir. Eğer terekede gayrimenkul var, ancak veraset ilamı henüz alınmamış ve Maliye Bakanlığı da durumu tespit etmiş ise, bu durumdan kaynaklı vergi cezası söz konusu olabilir.

Veraset İlamı Noter Ücreti 2019

 

Veraset ilamı noter ücreti yıllara göre değişkenlik göstermektedir. Veraset ilamı noter ücreti 2019 yılı için 150 TL civarıdır. Ancak ücret noterlere ve mirasçı sayısına göre değişkenlik gösterebilir.

Veraset İlamı için Avukat Tutmak Gerekir mi?

 

Veraset ilamı için avukat aracılığıyla başvuru yapılabileceği gibi bizzat da başvuru yapılabilir. Ancak mirasın taksimi ve mirastaki hak sahipliği düşünüldüğünde avukat yardımı ile başvuru yapmak daha sağlıklıdır.

Büromuz Adana ve çevre illerde Adana avukat olarak avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Detaylı bilgi için iletişime geçiniz.

Aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

Sözlü Vasiyetname Nasıl Olur?

Murisin Tereke Borcunu Ödemek Mirası Kabul Etmektir

Reddi Miras (Mirasın Reddi) Nasıl Yapılır?

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AVUKATA SOR

)
    yazıyor...

    Bize soru ve mesaj göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.

    Mesajı Gönder İptal Et